Jednoduché odstránenie škrabancov z karosérie auta
Ako opraviť škrabance na karosérii auta
Každodenné používanie automobilu sa časom odzrkadlí aj na jeho vzhľade. Čím viac auto využívame, tým je pravdepodobnejšie, že sa na ňom začnú objavovať rôzne drobné škrabance, odreniny, nedokonalosti vzhľadu a podobné stopy, ktoré karosérii nesvedčia na jej vzhľade.
TYPY ŠKRABANCOV A PREČO VZNIKLI NA AUTE
V prvom rade je potrebné rozlišovať medzi povrchovými drobnými škrabancami a hlbokými škrabancami. Okrem toho je dôležité aj ich umiestnenie na karosérii auta, prípadne ich rozsah a veľkosť. Najčastejšie sa stretávame s malými povrchovými odreninami, ktorých vznik je mnohokrát dôsledkom narážania malých kamienkov do karosérie auta počas jazdy. Je to bežný jav, ktorý je známy snáď každému vodi4ovi. Častejšie sa tento jav vyskytuje v zime, keď sú vozovky posýpané okrem agresívnej soli aj kamienkami na zabránenie šmyku. V lete sa tento typ poškodenia karosérie môže objaviť, ak napríklad prejdete po nespevnených cestách plných štrku V tomto prípade musíte očakávať nejaké drobné poškodenia karosérie.
Ak rád jazdíte v teréne je potrebné počítať aj napríklad so škrabancami a odreninami od konárov, kameňov či iných prekážok, ktoré sa môžu objaviť v prírode. Obvykle platí, že čím väčšia a je prekážka, tým je riziko poškriabania karosérie vyššie.
Čo sa týka hlbokých škrabancov, tie sú obvykle spôsobené silným mechanickým poškodením, napríklad pri autonehode. O hlbokých škrabancoch hovoríme vtedy, ak sa odhalí celá laková vrstva a cez škrabanec je vidieť až na plech danej časti karosérie. Tento typ škrabancov je však pomerne nebezpečný pre samotnú karosériu vozidla, pretože v takomto prípade tu hrozí vysoké riziko, že ak poškodené miesto neopravíš včas a za pomoci vhodných prostriedkov, objaví sa na ňom takmer s istotou korózia. Avšak ani povrchové škrabance netreba zanedbať a ich oprava by mala nasledovať čo najskôr po ich objavení.
AKO OPRAVIŤ POVRCHOVÉ ŠKRABANCE
Ak hovoríme o povrchových škrabancoch od kamienkov, ktoré sa najčastejšie objavujú na kapote vozidla alebo v jej okolitých častiach karosérie, účinným spôsobom, ako tieto nedokonalosti odstrániť, je použitie metódy leštenia škrabancov alebo ich zatretia. Oprava drobných škrabancov je pomerne jednoduchá, a zvládnete ju vykonať aj v prostredí domácej garáže. Budete ku potrebovať ku tomu určité špecializované pomôcky, ako napríklad pero na opravu škrabancov, či napríklad leštičku s brusnou pastou. Opravné pero sa používa pri tých najmenších škrabancoch, ktorých odstránenie zaberie len niekoľko minút. Leštičky s brusnou pastou sa používajú na o niečo väčšie povrchové škrabance. Proces opravy je v tomto prípade mierne náročnejší, pretože si vyžaduje viacero cyklov použitia brusnej pasty, až kým nedosiahnete požadovaný výsledok.
OPRAVA HLBOKÝCH ŠKRABANCOV
Ak chcete opraviť hlboké škrabance, tento proces bude komplikovaný a je určite vhodné nechať túto prácu na odborníkov v špecializovanom autoservise. Rizikom pri týchto opravách je totiž to, že je veľmi ťažké presne sa trafiť do farebného odtieňa karosérie, nakoľko vzhľad a farba vozidla sa časom menia vplyvom pôsobenia slnečných lúčov a UV žiarenia.
Samotný proces opravy hlbokých škrabancov, resp. opravy laku na aute, pozostáva z niekoľkých základných, no veľmi dôležitých krokov. Prvým krokom je vyčistenie poškodeného miesta, jeho odmastenie a odstránenie prípadnej hrdze pomocou drôtenej kefy. Ďalším krokom je aplikovanie základovej vrstvy, ktorá ochráni samotný kov karosérie a slúži ako akýsi spojovací prvok, na ktorý následne priľne nanesený lak. V treťom kroku sa už dostávame k aplikovaniu samotného laku na opravované miesto. Nanášanie je potrebné uskutočniť v niekoľkých vrstvách po malom množstve. Medzi každým nanesením je potrebné nechať predchádzajúcu vrstvu dobre zaschnúť. Z toho dôvodu sa tento proces môže predĺžiť, no ak tento postup dodržíš, môžete si byť, že výsledok opravnej práce bude dokonalý. Posledným krokom je aplikovanie ochranného laku, ktorý celú nanesenú vrstvu spevní, uzavrie, utesní a ochráni pred vonkajšími vplyvmi.
NAŠE ODPORÚČANIE QUIXX ODSTRAŇOVAČ ŠKRABANCOV
QUIXX ODSTRAŇOVAČ ŠKRABANCOV 2X25G - 2-krokový odstraňovač škrabancov
Odstraňuje jemné a stredne hlboké škrabance z laku
Použitie:
Krok 1: Naneste QUIXX POLISH (tuba č. 1) na poškriabanú plochu. Následne použite priloženú handričku a krúživým pohybom a pritlačením vtierajte pastu na poškodené plochu po dobu 1 - 2 minút. Zvyšky odstráňte vlhkou tkaninou.
Krok 2: Naneste QUIXX FINISH (tuba č. 2) a leštite ošetrovanú plochu do vysokého finálneho lesku.
Pri hlbokých škrabancoch použite najskôr navlhčený špeciálny brúsny papier (hrubosť 2500) priložený v sade QUIXX SCRATCH REMOVER. Dajte pozor, aby ste neodhalili základnú farbu a potom pokračujte krokom 1 a 2. Nebrúste dlhšie ako 10 sekúd, aby nedošlo ku trvalému poškodeniu laku. Odporúčame len skúseným užívateľom.
Pri veľmi hlbokých škrabancoch použite Quixx Repair Pen - pero na opravu laku a špeciálnu korekčnú farbu podľa kódu farby auta.
Prečítajte si dôležité upozornenie! Niektoré škrabance môžu byť príliš hlboké na to, aby sa dali odstrániť iba použitím výrobkov Quixx a treba použiť aj špeciálnu korekčnú farbu podľa kódu farby auta. Informujte sa u predajcu vozidiel. V prípade, že pri príliš hlbokých škrabancoch nepoužijete korekčné farby, výrobky Quixx zjemnia vzhľad škrabanca, ale úplne ho neodstránia.
*QUIXX je certifikovaný nemeckým ústavom TÜV a DEKRA
QUIXX je celosvetovo prvý výrobok na odstraňovanie škrabancov z laku, ktorého efektívnosť bola uznaná prestížnym nemeckým skúšobným inštitútom TÜV. Výrobok je taktiež prvým svojho druhu v oblasti starostlivosti o vozidlo, ktorý získal certifikát agentúry TÜV. Toto vyznamenanie bolo udelené výrobku QUIXX SCRATCH REMOVER ako výsledok úspešného splnenia striktných testovacích procedúr a noriem inšpekčného programu agentúry TÜV.
Nemecký testovací inštitút DEKRA udelil výrobku Quixx pečať Dekra a po absolvovaní testov získal výrobok Quixx Scratch Remover (Quixx odstraňovač škrabancov) status "veľmi dobrý".