Vyberáme detskú autosedačku
Staršie ročníky si určite pamätajú časy svojho detstva. V porovnaní s dnešnou dobou máme pocit, že keď sme my boli deťmi, mali sme väčšiu voľnosť a rodičia sa o nás tak veľmi nebáli. Bolo to aj o dôvere, ale hlavne o živote v inej, bezpečnejšej spoločnosti – dobe. Zároveň aj o našom rešpekte a úcte k starším, dospelým.
Odvtedy však ubehlo už niekoľko rokov, ale tvrdiť, že žijeme v rovnako bezpečných časoch by nebola celkom pravda. Rozdiel medzi naším detstvom a detstvom našich detí či vnúčat je v tom, že sme ako spoločnosť posilnili prvky a spôsoby na zvýšenie ochrany a bezpečnosti našich potomkov. A veľmi dobrým prostriedkom toho sa stala aj detská autosedačka.
Základné kritériá detskej autosedačky
Ak očakávate prírastok do rodiny alebo ste sa práve stali čerstvými rodičmi, možno už teraz uvažujete nad kúpou autosedačky. Veľakrát pri jej výbere sa riadime hlavne cenou a značkou, niekedy možno poškuľujeme po tej, ktorú majú naše kamošky alebo známi. Ale pozor! Aj v prípade detskej sedačky do auta platí, že musí spĺňať isté podmienky – kritériá, aby bola bezpečná a maximálne spoľahlivá. Viete, ktoré faktory sú rozhodujúce pri výbere a kúpe autosedačky?
Z hľadiska bezpečnosti autosedačky v prípade nárazu, môžu výrobcovia predávať iba tie, ktoré spĺňajú predpísané normy. Súčasný trh s autosedačkami sa riadi dvomi platnými nariadeniami, a to: ECE R44/04 a ECE R129. Práve ony určujú, ktoré autosedačky je možné vyrábať a dodávať na trh.
Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje výber autosedačky, je jej veľkosť, ktorá úzko súvisí s výškou a hmotnosťou dieťaťa. Tieto parametre musí výrobca uvádzať na každej detskej sedačke. Treba počítať s tým, že kým dieťa vyrastie do výšky 150 cm, keď už nemusí byť v autosedačke, vymení detských sedačiek viacero.
Na čo nemožno zabudnúť
Okrem hlavných kritérií, ktorými sa riadime pri výbere autosedačky, existujú ďalšie faktory, ktoré by sme tiež nemali podceňovať. Sú nimi napríklad upevnenie autosedačky, smer autosedačky, dĺžka bezpečnostného pásu či poťah detskej sedačky.
Možno povedať, že tieto faktory sú navzájom prepojené a jeden od druhého do istej miery závislé.
Existujú dva typy upevnenia autosedačky: pomocou ISOFIXU alebo klasickým bezpečnostným pásom. ISOFIX je upevňovací bod, ktorý je napevno daný na sedadlá vo vozidle, ak ho výrobca do auta upevnil, pretože nie všetky autá ISOFIX majú. V tomto druhom prípade použijeme na upevnenie autosedačky bezpečnostný pás. Ale nezabúdajme na fakt, že nie všetky autá majú bezpečnostné pásy rovnako dlhé – o tom sa presvedčíme len skúšaním viacerých autosedačiek.
Odborníci odporúčajú používať autosedačky v protismere jazdy, hlavne v prípade batoliat a malých detí do dvoch rokov. Je to oveľa bezpečnejšie, ak by nastala nečakaná kolízia.
Výber poťahu autosedačky sa možno niektorým bude zdať ako menej podstatné kritérium, ale opak je pravdou. Rovnako precízne, ako si vyberáme poťahy do auta, by sme mali vyberať aj poťah detskej sedačky, čo sa týka materiálu a jeho priedušnosti hlavne v letných mesiacoch a čistenia poťahu. Je normálne, že dieťa v sedačke aj kŕmime a autosedačka sa časom zašpiní od škvŕn. V takom prípade je dobré, keď poťah bude odnímateľný a prateľný.
Dobré zvyky si môžeme zachovať aj neskôr, keď už deti odrastú a nebudú potrebovať autosedačku. Ale aby sme zabránili znečisteniu sedadiel od detí, myslime aj na situácie, ktoré môžu nastať. Dá sa im predísť napríklad tým, že sedadlá vybavíme ochrannými autopoťahmi, ktoré vo veľkej miere zabránia zašpineniu a znehodnoteniu sedadiel.