Všetko, čo by ste mali vedieť o klimatizácii v aute
Klimatizácia predstavuje bežnú súčasť komfortu, ktorý očakávame od svojho automobilu. Ide však o komplexný systém, ktorý vyžaduje adekvátnu starostlivosť a údržbu pre dosiahnutie optimálneho výkonu.
Ako funguje klimatizácia v aute?
Hlavne v letných mesiacoch je správne fungovanie klimatizácie pre vodičov naozaj dôležité. Okrem udržania príjemnej teploty vplýva totižto aj na čistotu vzduchu v interiéri auta. Čo sa týka fungovania, klimatizácia využíva princípy cyklického chladenia a termodynamiky. Hlavné komponenty zahŕňajú kompresor, chladič, parný kondenzátor, expanzný ventil, ventilátor, rôzne hadice a trubky. Pre správne fungovanie celého tohto klimatizačného systému je nevyhnutná ich vzájomná spolupráca. To si však vyžaduje našu pravidelnú starostlivosť a údržbu.
Ako by mala taká údržba vyzerať? V prvom rade je dôležité zvážiť kontrolu stavu jednotlivých komponentov. Váš technik by sa mal zamerať na známky opotrebenia, poškodenia, prípadne úniky. Súčasťou by mala byť aj kontrola hladiny chladiva, testovanie výkonu klimatizačného systému alebo čistenie chladiča a ventilátorov.
Ako vplýva klimatizácia na automobil?
Klimatizácia sa považuje za energeticky náročný systém, ktorý využíva energiu z motora vozidla. Jej prevádzka tak môže viesť k nárastu spotreby paliva, čo je dôležité zohľadniť najmä pri dlhých cestách. Pri jej používaní na diaľnici alebo pri vyšších rýchlostiach môže byť nárast spotreby paliva zreteľnejší. Je preto vhodné zvážiť jej vypnutie napríklad pri jazde vo vyšších rýchlostiach alebo pri nižších vonkajších teplotách.
Klimatizácia však nemá vplyv len na spotrebu paliva, ale aj na výkon a teplotu motora. V niektorých prípadoch môže byť tento pokles znateľný najmä pri starších vozidlách alebo pri nízkych otáčkach. V súčasnosti je už množstvo moderných vozidiel vybavených chladičmi, ktoré zabezpečujú dostatočné chladenie motora aj pri prevádzke klimatizácie.
Vplýva klimatizácia aj na zdravie človeka?
Jednou z obáv používania klimatizácie je fakt, že vytvára suchý vzduch, čo môže mať negatívny vplyv na naše dýchacie cesty a pokožku. Je pravda, že pri jej prevádzke dochádza k odvlhčovaniu vzduchu v interiéri vozidla. Avšak, moderné klimatizačné systémy už majú zabudované funkcie na udržanie optimálnej vlhkosti vzduchu. Ak je teda systém správne nastavený a udržiavaný, nemusíte sa suchého vzduchu báť.
Medzi ďalšie obavy niektorých ľudí patrí aj zhoršenie alergií. Na to však slúžia špeciálne filtre, ktoré zachytávajú peľ, prach a iné alergény. Pokiaľ sú filtre správne udržiavané, klimatizácia by nemala mať negatívny vplyv ani na alergie. Určite si však dajte pozor na prechladnutie, prievan alebo neurologické problémy súvisiace s bolesťou krku, chrbta alebo tvárových nervov. To všetko vám totižto hrozí, ak zvolíte príliš nízku teplotu alebo silnú intenzitu chladenia.
Pozor na posledný dôležitý krok
Vedeli ste, že vypnutie klimatizácie ešte pred zastavením vášho vozidla je dôležitým krokom pre jej dlhodobé správne fungovanie? Tento postup umožňuje systému dokončiť svoj cyklus a odstrániť vlhkosť, čo znižuje riziko vzniku plesní, baktérií a nepríjemných zápachov.
Pár minút pred tým, než sa chystáte vypnúť motor vozidla, nastavte režim "Ventilácia" alebo "Recirkulácia vzduchu". Po nastavení ventilácie na vhodný režim vypnite klimatizáciu. Systém bude ďalej pracovať a odvetrávať interiér vozidla, ale už bez aktívneho chladenia. Ak necháte systém pracovať aspoň niekoľko minút, klimatizačnému systému dáte dostatok času na vyfukovanie studeného vzduchu a odstránenie vlhkosti. Následne môžete motor vozidla vypnúť.
Ako ste na tom vy? Ste zástancom používania klimatizácie? Ako sme spomínali v článku, jej hlavnou funkciou je nie len chladenie, ale aj čistenie vzduchu v interiéri vášho vozidla. Ak si ho chcete spríjemniť aj dobrou vôňou, tak sa vám určite zíde aj nejaká voňavka do auta, ktorú nájdete aj v našom e-shope.