ŠPECIALIZOVANÝ obchod s autodoplnkami. Naše výhody: SPOĽAHLIVOSŤ - 17 rokov skúseností. SLOVENSKÝ obchod, dôraz na kvalitu. RÝCHLE dodáme a bezpečne zabalíme. Odborne PORADÍME, výber podľa automobilu. SPOKOJNOSŤ zákazníkov - cez 3700 Heureka hodnotení. UŠETRÍTE - najnižšie ceny.

Najčastejšie chyby, ktorých sa motoristi dopúšťajú

Hoci človek patrí k najdokonalejším tvorom na tejto planéte, preto je niekedy paradox, že netušíme o veciach samozrejmých. Malé deti túžia po tom, aby mali vodičák a mohli konečne jazdiť ako ich rodičia.

Keď dosiahneme vek dospelosti, zložíme skúšky a staneme sa držiteľmi vodičského preukazu, je naším ďalším snom stať sa majiteľom auta. Toto všetko sú pekné túžby a sny, ktoré sa raz stanú skutočnosťou. A príde deň D, keď sa posadíme do svojho auta, či už úplne nového, alebo „jazdenky“, ale ako hrdí majitelia. Veľakrát však v tej eufórii zabúdame na dôležitú vec, a to je nepísané pravidlo o tom, ako sa vyvarovať najčastejších chýb či tzv. zlozvykov vodičov.

Ako si nezničiť auto a nemať zbytočné výdavky

Ako každá spotrebná vec, aj auto má svoje trvanie do istého času. Ako dlho nám bude slúžiť, závisí v značnej miere hlavne od nás.

V prvom rade si každý automobil vyžaduje pravidelnú starostlivosť a údržbu. Samozrejme, ak sme majiteľmi nového auta, nie je údržba zo začiatku taká náročná ako pri autách starších ročníkov. V oboch prípadoch ale platí, že by sme si mali dávať pozor na chyby, ktoré môžu naše auto zničiť a vyhnať nám  z peňaženky nemalé peniaze. Na čo si teda dať pozor?

Pravidelný servis a ďalšie dôležité faktory ovplyvňujúce technický stav vozidla

Životnosť vozidla jednoznačne predĺžime pravidelným servisom. Pokiaľ ide o nové auto, je samozrejmosťou, že minimálne prvé dva roky chodíme s ním do servisu na obhliadku. Nemali by sme však ani v ďalších rokoch podceňovať servis auta, ak chceme, aby nám slúžilo čo najlepšie a najdlhšie. A je to dôležité aj z hľadiska našej bezpečnosti.

Okrem pravidelných návštev servisu by sme nemali zabúdať aj na ďalšie faktory, ktoré rozhodne predlžujú životnosť automobilu a zaisťujú jeho plynulý chod. Patrí sem pravidelná výmena oleja spolu s filtrami, kontrola tlaku vzduchu v pneumatikách, rovnako aj kontrola chladiacej zmesi, brzdovej kvapaliny či zmesi do ostrekovačov. Niektoré tieto úkony si šikovný motorista vie urobiť aj sám, nemusí kvôli tomu platiť za služby v servise.

Ak všetky tieto podstatné veci zanedbáme, dopúšťame sa veľakrát úplne zbytočných chýb, ktoré nám môžu narobiť nielen finančné problémy, ale ohroziť na živote nás, našich spolucestujúcich a ostatných účastníkov premávky.

Pozor na studený štart či nesprávne radenie prevodovky

Ďalšími najčastejšími chybami, možno povedať až zlozvykmi, sú vysoké otáčky motora za studena a tiež aj nesprávne radenie prevodového stupňa.

V prvom prípade, keď je studený motor auta, mali by sme ho aspoň pár sekúnd zahriať na voľnobeh a až potom jemne zvyšovať otáčky motora. Obzvlášť to platí v zimných mesiacoch, keď v noci klesnú teploty pod nulu. Záleží aj na tom, či máme auto garážované, alebo nie. Ťažšie sa totiž štartuje, keď garážované nie je. V takom prípade môžeme problém so studeným motorom vyriešiť namontovaním zimnej clony na masku auta.

Okrem nesprávneho štartovania motora za studena sa niekedy dopúšťame aj ďalšej chyby – neradíme prevodovku tak, ako by sme mali. Až kvílivý zvuk motora alebo tzv. „šklbanie“ nás neraz na to upozornia. Mali by sme si dávať pozor, pretože nesprávny prevodový stupeň môže veľmi poškodiť motor auta. Pri nižšej rýchlosti alebo do kopca by sme mali preradiť na nižší stupeň, aby motor mal lepší ťah a zasa pri plynulej jazde a na rovnej ceste, napr. na diaľnicizaradiť vyšší prevodový stupeň. Za správne radenie sa nám motor nášho auta určite poďakuje bezproblémovým chodom.

Aj kvalita paliva je rozhodujúca

Poznáte tú povestnú múdrosť, ktorá hovorí, že povedz mi čo ješ a ja ti poviem, kto si. Ak to prenesieme na vozidlo, možno by to znelo nejako takto – povedz mi, aké palivo tankuješ a ja ti poviem, či sa dobre staráš o svoje auto.

V dnešnej dobe už veľmi ťažko rozoznať kvalitné palivo od nekvalitného, pretože majitelia čerpacích staníc sa pretekajú vo svojich ponukách, akciách a lákajú potencionálnych zákazníkov neraz aj na úkor kvality.

Či už tankujeme naftu, alebo benzín, rozdiel nemusí byť iba v cene, ale aj v kvalite. Možno sa vám už stalo, že ste natankovali benzín na dvoch rôznych pumpách a cítili ste počas jazdy isté rozdiely. Mohlo to byť spôsobené práve kvalitou/nekvalitou daného paliva. A rozdiel v cene bol možno zanedbateľný.

Ak chcete mať istotu, že potencionálne nekvalitné palivo nepoškodí motor vášho auta, odporúčame zadovážiť si vhodné aditívum – prímes, ktorá sa pridáva do paliva na zvýšenie výkonu motora a rovnako aj predĺženie životnosti jednotlivých častí motora.

Na tomto mieste by sme ešte spomenuli jeden faktor, ktorý pri prehnanom používaní môže narobiť nemalé problémy. A to je dlhodobo zapnutá klíma najmä v letných mesiacoch. V prvom rade má škodlivý vplyv na naše zdravie a v neposlednom rade aj na životnosť auta. Vhodným riešením môže byť montáž deflektorov, ktoré nám umožnia častejšie vetrať aj počas dlhej jazdy, pretože znižujú hluk v kabíne a naopak, zvyšujú prúdenie vzduchu okolo okien.

 0_4

 

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.