ŠPECIALIZOVANÝ obchod s autodoplnkami. Naše výhody: SPOĽAHLIVOSŤ - 17 rokov skúseností. SLOVENSKÝ obchod, dôraz na kvalitu. RÝCHLE dodáme a bezpečne zabalíme. Odborne PORADÍME, výber podľa automobilu. SPOKOJNOSŤ zákazníkov - cez 3700 Heureka hodnotení. UŠETRÍTE - najnižšie ceny.

Ako najlepšie pripraviť auto na dlhé zimné mesiace

Pravdepodobne každý motorista vie, že príchod jesenného a zimného počasia prináša so sebou aj zvýšenú starostlivosť o vozidlo. A vôbec nezáleží na tom, či má náš štvorkolesový „tátoš“ už nejaký ten rok za sebou, alebo sme si ho práve doviezli z predajne.

Na to, aby nám auto slúžilo čo najlepšie a najdlhšie, potrebuje pravidelnú údržbu a starostlivosť. A najmä v jesennom a v zimnom období, keď napadne sneh a teploty klesnú pod nulu.

Prezutie je nutnosťou i samozrejmosťou

V tieto jesenné „dušičkové“ dni viacerí majitelia áut navštívili pneuservis, aby vymenili letné pneumatiky za zimné. Nie je príliš rozumné nechávať si prezutie na neskôr, pretože príchod zimy môže byť náhly a počasie býva v týchto mesiacoch veľmi vrtkavé. Nemali by sme sa preto uspokojiť s tým, že denné teploty sú relatívne vysoké, mráz a sneh nás môžu nemilo prekvapiť z večera do rána.

0_1

Samozrejmosťou by mala byť aj kontrola stavu zimných pneumatík – najmä dezénu, pretože ten je veľmi dôležitým faktorom životnosti pneumatiky. Stav opotrebovania pneumatík je individuálny, závisí od intenzity, spôsobu a štýlu jazdenia. Ak ste aktívnym vodičom, je vyšší predpoklad, že sa Vám rýchlejšie opotrebujú pneumatiky, ako vodičovi, ktorý jazdí nepravidelne a na kratšie vzdialenosti.

Nezabudnime na kontrolu akumulátora

Väčšina dnešných áut disponuje batériou, ktorá nie je príliš náročná na údržbu. Motoristi ju poznajú aj pod názvom „bezúdržbová“ batéria. To však neznamená, že nám vydrží večne a nevyžaduje si našu pozornosť. Nikdy nie je na škodu skontrolovať stav akumulátora pred zimnou sezónou.

Či už máme auto garážované, alebo nie, v zime dostáva batéria riadne „do tela“. Aby sme sa vyhli nemilým prekvapeniam v podobe nenaštartovania či inej zrady akumulátora, môžeme sa pre istotu vybaviť aj štartovacími káblami. Nie sú síce stopercentnou zárukou, že batériu „oživíme“, ale určite je to lepšia možnosť, než auto roztláčať a riskovať tým zničenie katalyzátora.

Popri kontrole akumulátora, odporúčame skontrolovať aj sviečky, hlavne v prípade starších vozidiel a v neposlednom rade aj stav chladiacej kvapaliny /nemrznúcej zmesi/. Jej výmena sa odporúča každé dva roky. Ak pri kontrole zistíte, že treba doliať chladiacu kvapalinu, tak len v prípade, že motor je studený alebo vychladený, aby ste zabránili obareniu.

Stierače stierajú, svetlá fungujú

Nielen to, čo je pod kapotou auta, si vyžaduje našu pozornosť. V zimných mesiacoch, keď motoristov vedia poriadne potrápiť mrazy, mrznúci dážď alebo sneh, sú častokrát rozhodujúcim faktorom osvetlenie a stierače.

Preto by sme nemali zabúdať pravidelne kontrolovať a priebežne dopĺňať nemrznúcu zmes do ostrekovačov, lebo v zime sú stierače oveľa viac využívané ako napríklad v lete. Dobrý výhľad nám môžu zaručiť iba kvalitné stierače. Podobne to platí aj o svetlách, pretože v zimnom období sa skôr stmieva a častejší je výskyt hmiel počas dní. Z toho dôvodu nie je na škodu, keď skontrolujeme stav všetkých svetiel, vrátane brzdových.

2_6

Vyhnime sa prudkému brzdeniu a vysokej rýchlosti

Neoddeliteľnou súčasťou prípravy vozidla na zimnú sezónu by mala byť aj kontrola bŕzd a brzdovej kvapaliny. V zime je totiž oveľa vyššia pravdepodobnosť šmyku, keď je na vozovke námraza alebo kašovitá vrstva snehu. Tým sa predlžuje aj brzdná dráha, a preto je veľmi dôležité, aby naše auto malo brzdy v stopercentnom stave.

Vo všeobecnosti sa odporúča mať dostatočný odstup od vozidla pred nami, pretože jeden nikdy nevie, kedy nás okolnosti donútia doslova dupnúť na brzdu. Mali by sme sa však vyhýbať prudkému brzdeniu podľa možnosti a určite zbytočne neriskovať rýchlou jazdou. V tomto prípade platí povestná múdrosť našich predkov: „Ponáhľaj sa pomaly.“

Chráňme svoje vozidlo i zvonku

Je veľmi podstatné, aby auto fungovalo po motoristickej stránke a mohli sme sa naň vždy spoľahnúť. Niekedy však zabúdame na to, že aj o karosériu auta sa treba dostatočne starať po celý rok, ale najmä v zime. Práve vtedy je vystavená oveľa vyššej záťaži ako v iných ročných obdobiach.

Niektorí odborníci síce v zime neodporúčajú často umývať auto kvôli nízkym teplotám, pokiaľ ale máte možnosť auto garážovať, tak je to ten lepší prípad. Nie je riešením jazdiť na špinavom aute, pretože tým veľmi trpí lak karosérie, ak jazdíme napríklad na ceste posypanej soľou.

Občas je vhodné auto umyť, zima – nezima, následne celú karosériu vyutierať dosucha ošetriť ju vhodným konzervačným voskom. A verte, že keby náš „miláčik“ vedel rozprávať, určite by sa nám za túto starostlivosť poďakoval.

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.